05.10.2024 14:33:59
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Statut Stowarzyszenia
Zarząd i Członkowie
Deklaracja
Odznaka Absolwenta

Absolwenci Szkół od A do F
Absolwenci Szkół od G do L
Absolwenci Szkól od Ł do R
Absolwenci Szkół od S do W
Absolwenci Szkół od Z do Ż

Najpopularniejsze tematy
Najnowsze fotki w galerii
Ostatnie komentarze
Ostatnio na forum

Wyszukaj
Regulamin strony
Kadra Pedagogiczna
Internat
Statki Szkolne - załogi
Fundusze Pamięci
Izba Pamięci
Składki członkowskie 2016
Składki członkowskie 2017
Składki członkowskie 2019
Ostatnie artykuły
Technikum Żeglugi Śr...
Bractwo Mokrego Pokł...
Spotkanie 18.11.2017
Zjazd
KNAGA - inne określe...
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

24/07/2024 14:41
Termin : Zjazd Absolwentów TŻŚ Rocznik - Matura 1974 10 - 12 września (wtorek - czwartek). Miejsce - Ruda Sułowska - Gospodarstwo Agroturystyczne https://maps.app.g
oo.gl/CSsHnyVG6C

30/05/2022 15:24
Stasiu, przed każdym ze zjazdów tak było - przed każdym...Ani Twoja, ani Warszego rocznika to wina, bo z a w s z e byliście najliczniejsi(!) Pozdrawiam :-)

30/05/2022 14:24
Myślę ze liczba chętnych do uczestnictwa w Zjeździe jest tak mała gdyż część kolegów przyjęła metodę wyczekiwania będzie " dłuższa Lista" to ja tez się zapisze a to związuje ręce organizator

30/05/2022 13:40
Zjazd 75 leci powstania szkoły to nie tylko ważna uroczystość ale okazja do spotkania kolegów w murach Naszej szkoły gdzie spędziliśmy piękne młodzieńcze lata. Pozdrawiam kolegów i myślę ze będzie nas

29/05/2022 13:25
...dociekać i dopytywać, a 75 Lecie, to wyjątkowa rocznica. Niektórzy pokonają setki kilometrów, by w nim uczestniczyć. Pozdrawiam :-)

Imię Irena
Irena to kobieta pogodna, gospodarna, kochająca rodzinę i ceniąca dom. Spontaniczna i uwielbiająca towarzystwo. Przez domowników jest osobą bardzo szanowaną, za swoją otwartość umysłu i doradzanie innym w potrzebie. Jest osobą religijną, mającą szczytne idee. Stara się być odpowiedzialna za swoją rodzinę oraz dom. Czasami marzy o podróżach, wysokich zaszczytach i władzy.

Imieniny Ireny

21 lutego, 1 kwietnia, 3 kwietnia, 5 kwietnia, 5 maja, 9 sierpnia, 14 sierpnia, 18 września, 20 września i 20 października.



pochodzenie: greckie
znaczenie: imię bogini pokoju, Eirene
osobowość: Ta, co odkrywa duszę ludzi i rzeczy
główne cechy: wola, aktywność, intelekt, uczuciowość
znak zodiaku: Lew
planeta: Słońce i Uran
roślina: żarnowiec
zwierzę: termit
Szczęśliwa liczba: 2

Szczęśliwy kamień: piasek pustyni

Szczęśliwy kolor: beżowy

Historia imienia Irena

To greckie imię żeńskie Eirene, przejęte do łaciny w formie Irena, gdy greckie ei wymawiano już jak i. Rosyjski odpowiednik Irina pochodzi z czasów jeszcze późniejszych, gdy greckie e wymawiano też jako i. Eirene była u Greków boginią pokoju. Jej posąg stał na agorze (rynku). Arystofanes (Pokój, wiersz 308) mówi o niej: „Największa z bogiń i lubiąca łozę winną”. Imię tej bogini było metonimicznym użyciem wyrazu pospolitego eirene —pokój. Nadawano je kobietom na cześć bogini Eirene albo dla uczczenia czy wymodlenia pokoju. Zdrobnienie Eirenis znamy jako imię pewnej hetery. Rzymianie tłumaczyli imię bogini Eirene jako Pax, natomiast jako imię własne przejęli formę grecką (zdaje się, że dopiero w czasach chrześcijańskich). Na Zachodzie imię to dawniej było rzadkie, podczas gdy cieszyło się popularnością na Wschodzie.
W dawnej Polsce w ogóle nieznane, rozpowszechniło się dopiero w ostatnich dwustu latach. Dziś dosyć popularne z licznymi zdrobnieniami: Irka, Irenka, Ireczka, Irusia itp.

IRENA, CESARZOWA BIZANTYJSKA
Urodziła się w Atenach w r. 752. Mając lat szesnaście, poślubiona została przez cesarza Leona IV. Po śmierci męża (780) objęła rządy jako regentka. W ich sprawowaniu rychło okazała dużą zręczność i stanowczość. W swej polityce dążyła konsekwentnie do zbliżenia z Zachodem i przezwyciężenia obrazoburstwa. W tym celu stopniowo przeprowadziła zmiany personalne i nawiązała kontakt z Rzymem papieży.
Ciągłość rządów zapewniała sobie stanowczością i podstępem. Mimo to w r. 790 zmuszona była ustąpić na rzecz dorosłego syna, który wstąpił na tron jako Konstantyn VI. Przywołana w dwa lata później do współrządów, umiała odzyskać utraconą władzę, chcąc ją zaś ugruntować i zabezpieczyć, w r. 797 kazała oślepić syna. Konsekwentnie urzeczywistniała teraz swoje dawne plany. W r. 798 znów rozpoczęła układy z Zachodem, gdzie właśnie do znaczenia dochodził Karol Wielki. Powstał wówczas projekt małżeństwa cesarzowej z nim, zanim jednak układy uwieńczono jakimkolwiek trwałym osiągnięciem, nowy zamach stanu pozbawił Irenę władzy.
Została usunięta najpierw na wyspę Prinkipo, później zaś na bardziej oddaloną wyspę Lesbos. Wkrótce potem 3 października 803 roku zmarła. Potomność prędko zapomniała o jej żądzy władzy i o bezwzględnych środkach, jakimi się przy niej utrzymywała. Hagiografowie uwypuklili przede wszystkim jej zalety W końcu Kościół grecki, wdzięczny za jej wysiłki około likwidacji obrazoburstwa, zaczął ją czcić jako świętą. W wielkich monastyrach bizantyjskich ciało jej wystawiono ku czci publicznej, jej imię zaś wpisano do synaksariów pod dniem 9 sierpnia.

IRENA PORTUGALSKA
Wspominana jest w dniu 20 października i jako lokalna święta czczona w dawnym rzymskim mieście Scallabis Castrum, które od niej przybrało później nazwę Santarem (Sancta Irena, Irenopolis). Według bardzo późnej legendy (XV w.) miała być mniszką o niezwykłej urodzie, zamieszkałą w miejscu sławnych dziś objawień fatimskich. Podobno odrzuciła propozycję wyjścia za nąż i oburzony kandydat do jej ręki kazał ją ściąć. Ciało wrzucone do Nabanis, dopływu Tagu, miało dopłynąć do Scallabis i tam aniołowie pochowali je na dnie rzeki. Obecnie przyjmuje się, że kult świętej powstał w związku ze zbudowaniem bazyliki pod wezwaniem Ireny Sołuńskiej (z Tesaloniki), legenda zaś jest zjawiskiem późnym i wtórnym.
Komentarze
#1 | Irena Talik dnia 23.10.2013
Zbyszku sprawiłeś mi miłą niespodziankę życzeniami i interesującą informacją o imieniu Irena.
Nie daj się białym misiom, a ze Świętym Mikołajem warto się zaprzyjaźnić. Serdecznie pozdrawiam Irena z rodziną. Smile Smile Smile
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?