05.10.2024 14:35:19
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Statut Stowarzyszenia
Zarząd i Członkowie
Deklaracja
Odznaka Absolwenta

Absolwenci Szkół od A do F
Absolwenci Szkół od G do L
Absolwenci Szkól od Ł do R
Absolwenci Szkół od S do W
Absolwenci Szkół od Z do Ż

Najpopularniejsze tematy
Najnowsze fotki w galerii
Ostatnie komentarze
Ostatnio na forum

Wyszukaj
Regulamin strony
Kadra Pedagogiczna
Internat
Statki Szkolne - załogi
Fundusze Pamięci
Izba Pamięci
Składki członkowskie 2016
Składki członkowskie 2017
Składki członkowskie 2019
Ostatnie artykuły
Technikum Żeglugi Śr...
Bractwo Mokrego Pokł...
Spotkanie 18.11.2017
Zjazd
KNAGA - inne określe...
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

24/07/2024 14:41
Termin : Zjazd Absolwentów TŻŚ Rocznik - Matura 1974 10 - 12 września (wtorek - czwartek). Miejsce - Ruda Sułowska - Gospodarstwo Agroturystyczne https://maps.app.g
oo.gl/CSsHnyVG6C

30/05/2022 15:24
Stasiu, przed każdym ze zjazdów tak było - przed każdym...Ani Twoja, ani Warszego rocznika to wina, bo z a w s z e byliście najliczniejsi(!) Pozdrawiam :-)

30/05/2022 14:24
Myślę ze liczba chętnych do uczestnictwa w Zjeździe jest tak mała gdyż część kolegów przyjęła metodę wyczekiwania będzie " dłuższa Lista" to ja tez się zapisze a to związuje ręce organizator

30/05/2022 13:40
Zjazd 75 leci powstania szkoły to nie tylko ważna uroczystość ale okazja do spotkania kolegów w murach Naszej szkoły gdzie spędziliśmy piękne młodzieńcze lata. Pozdrawiam kolegów i myślę ze będzie nas

29/05/2022 13:25
...dociekać i dopytywać, a 75 Lecie, to wyjątkowa rocznica. Niektórzy pokonają setki kilometrów, by w nim uczestniczyć. Pozdrawiam :-)

90-te urodziny dyr. Tadeusza Cieśli
14 kwietnia 2012 roku przypada dziewięćdziesiąta rocznica urodzin Tadeusza Cieśli. Rocznica jest pretekstem do przypomnienia Jego sylwetki, skrótowej biografii i dokonań na rzecz środowiska, w którym przyszło mu egzystować, i któremu poświęcił większość swojego dorosłego życia. Naszym skromnym celem nie jest pisanie monografii tej zasłużonej dla Ziem Odzyskanych i TŻŚ postaci, lecz jedynie okazjonalne Jej przybliżenie pokoleniu, które Go pamięta przede wszystkim, jako wybitnego dyrektora Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu.
Warto podkreślić, że w lutym tego roku minęło 65 lat od powstania naszej szkoły, co zbiega się z wspomnianą rocznicą urodzin dyrektora Tadeusza Cieśli, człowieka, który praktycznie ją stworzył. Nie często się zdarza aby kierowniczą funkcję pełnić w jednym miejscu przez 27 lat. Placówce wyszło to na dobre. Tadeusz Cieśla był prawdziwym i rzeczywistym jej włodarzem. Cechowały Go wysokie standardy moralne. To za Jego czasów TŻŚ uległo wielkim, pozytywnym przeobrażeniom - nabierając unikatowego charakteru w skali kraju. Pracował z pasją i poświęceniem. Światło w Jego gabinecie można było dostrzec często jeszcze późnym wieczorem. Ten wysiłek przyniósł rezultaty, które wszyscy doskonale znamy.
Obiekty TŻŚ w latach swojej świetności spełniały wszystkie kryteria nowoczesności, jeśli je porównać z ówczesnymi campusami północnoamerykańskimi. Na uwagę zasługuje fakt, że TŻŚ zostało wyróżnione zaszczytną Odznaką Tysiąclecia Państwa Polskiego, a unikatowość kształcenia sprawiła, że w latach siedemdziesiątych władze Wrocławia wytypowały właśnie TŻŚ, jako miejsce godne odwiedzenia przez wizytującą miasto delegację ONZ.
Poprzez legendę widzimy Tadeusza Cieślę w oficerskim, marynarskim mundurze, rzadziej w garniturze. Był jednak okres, kiedy urodzony 14 kwietnia 1922 r. w Tarnowie przyszły dyrektor TŻŚ marzył o innym uniformie. Wybuch wojny przerwał mu naukę na rok przed maturą, a także zniweczył jego plany i marzenia o zostaniu lotnikiem (przeszedł kwalifikacje do szkoły lotniczej). W czasie okupacji niemieckiej pracował jako robotnik w zakładach kolejowych, gdzie aktywnie uczestniczył w akcjach  sabotażowych. Liceum Pedagogiczne ukończył w Tarnowie, a w następnych latach Uniwersytet Wrocławski. Do Wrocławia przyjechał w 1946 r., w odpowiedzi na apel władz państwowych o zasilenie kadrą pedagogiczną Ziem Odzyskanych. Pracował w wielu szkołach, pełnił funkcję dyrektora kilku technikum. W 1956 r. przywdział mundur marynarski w miejsce wyśnionego wcześniej munduru lotnika - został dyrektorem TŻŚ. Z pasją i poświęceniem, pracując (dosłownie) od rana do nocy, czuwał nad edukacją i wychowaniem młodzieży oraz rozbudowywał bazę szkoły. W 1982 r. przeszedł na emeryturę, do 1992 r. pracował jeszcze w naszej szkole w charakterze nauczyciela. Zapadł nam w pamięć jako człowiek, który bez reszty poświęcił się pracy pedagogicznej i działalności na rzecz społeczeństwa miasta Wrocławia. Zmarł 11 lutego 2003 roku.
Spotkać się można z poglądem, że wyobraźnia z okresu dzieciństwa wyznacza granice, których życie dojrzałego mężczyzny nie przekroczy, ale ku którym zdąża, i które wypełnia dziełami. Dokonania dyrektora Tadeusza Cieśli upoważniają piszących do umieszczenia tej zasłużonej postaci w Panteonie TŻŚ.
Komentarze
#1 | Bogdan Markiewicz dnia 16.04.2012
To był wspaniały człowiek. Dzięki niemu, o innych sprawach pisze Józek, powstała Juvenia. Wspierał nas bardzo. Pamiętam, jak graliśmy ze Śląskiem Wrocław podczas ogromnej ulewy, na trybunie był jeden kibic mocno nas wspierający - to był nasz Dyrektor. W Ustrzykach Dolnych zdobyliśmy miejsce na pudle, wróciliśmy do szkoły, Dyrektor zarządził uroczyste przyjęcie. Byliśmy boharerami Szkoły. Można tak długo. Pozdrawiam - miałem przyjemność być wtedy kapitanem drużyny - Bogdan Markiewicz 73
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?