21.06.2024 22:24:52
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Statut Stowarzyszenia
Zarząd i Członkowie
Deklaracja
Odznaka Absolwenta

Absolwenci Szkół od A do F
Absolwenci Szkół od G do L
Absolwenci Szkól od Ł do R
Absolwenci Szkół od S do W
Absolwenci Szkół od Z do Ż

Najpopularniejsze tematy
Najnowsze fotki w galerii
Ostatnie komentarze
Ostatnio na forum

Wyszukaj
Regulamin strony
Kadra Pedagogiczna
Internat
Statki Szkolne - załogi
Fundusze Pamięci
Izba Pamięci
Składki członkowskie 2016
Składki członkowskie 2017
Składki członkowskie 2019
Ostatnie artykuły
Technikum Żeglugi Śr...
Bractwo Mokrego Pokł...
Spotkanie 18.11.2017
Zjazd
KNAGA - inne określe...
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

30/05/2022 15:24
Stasiu, przed każdym ze zjazdów tak było - przed każdym...Ani Twoja, ani Warszego rocznika to wina, bo z a w s z e byliście najliczniejsi(!) Pozdrawiam :-)

30/05/2022 14:24
Myślę ze liczba chętnych do uczestnictwa w Zjeździe jest tak mała gdyż część kolegów przyjęła metodę wyczekiwania będzie " dłuższa Lista" to ja tez się zapisze a to związuje ręce organizator

30/05/2022 13:40
Zjazd 75 leci powstania szkoły to nie tylko ważna uroczystość ale okazja do spotkania kolegów w murach Naszej szkoły gdzie spędziliśmy piękne młodzieńcze lata. Pozdrawiam kolegów i myślę ze będzie nas

29/05/2022 13:25
...dociekać i dopytywać, a 75 Lecie, to wyjątkowa rocznica. Niektórzy pokonają setki kilometrów, by w nim uczestniczyć. Pozdrawiam :-)

29/05/2022 13:23
Administratorów/or
ganizatorów proszę o odniesienie do mojego komentarza - pod postem o najbliższym Zjeździe /do którego pozostało kilkanaście dni/. Sami uczestnicy nie mają, jak widać smiałości, by do

ŻYCZENIA WIELKANOCNE 2021

Pogody, słońca, radości,
fajnego psikusa
rzeżuchy po pachy
i smacznej kiełbachy!
w poniedziałek dużo wody

- to dla zdrowia i urody.

WIECZNA WACHTA - JACEK MĄCZYŃSKI

Z wielkim żalem zawiadamiamy o śmierci naszego kolegi, absolwenta TŻŚ z 1967 r. Jacka Mączyńskiego.
Po maturze zamustrował na Turze w P.P. Żegluga na Odrze jako asystent mechanika, a następnie po uzyskaniu uprawnień pływał wiele lat jako mechanik. Posiadał także patent kapitana żeglugi śródlądowej.
W latach 80. podjął pracę w TŻŚ na stanowisku nauczyciela praktycznej nauki zawodu. Przez kilka lat przed emeryturą był wychowawcą w internacie. Bardzo lubiany przez uczniów i wychowanków.
Z dużym zaangażowaniem udzielał się w działaniach Stowarzyszenia Absolwentów TŻŚ, w którym przez pewien czas był członkiem zarządu. Był wieloletnim członkiem Terenowej Komisji Egzaminacyjnej przy Dyrektorze Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu.
Był bardzo pracowitym, solidnym oraz koleżeńskim marynarzem. Cieszył się uznaniem wśród uczniów i kolegów za szeroką wiedzę oraz zdolności tzw. „złotej rączki”. Wybudował dom i ma dwóch synów.
Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!
Relację z pogrzebu, który odbył się w dniu 25 marca 2021 r. na Cmentarzu Komunalnym we Wrocławiu przy ul. Osobowickiej można zobaczyć na filmie Janusza Fąfary "Ostatnia droga Jacka" pod adresem: Link Zdjęcia z pogrzebu można zobaczyć na stronie Bractwa Mokrego Pokładu pod adresem: Link
Tymi słowami pani profesor Barbara Zelkowier w imieniu absolwentów i nauczycieli pożegnała Śp Jacka Mączyńskiego w Jego Ostatnim Rejsie:

"Nasz Kochany Jacku!

Absolwenci, Koleżanki, Koledzy i Przyjaciele żegnają Cię dziś z ogromnym żalem i smutkiem. Trudno nam będzie mówić o Tobie w czasie przeszłym, bo przecież tak niedawno spotykaliśmy się na wspólnych "biesiadach ogrodowych pod chmurką", na noworocznych "radach pedagogicznych" w internacie TŻŚ, koncertach w Klubie Muzyki i Literatury.
Byłeś, Jacku, związany z TŻŚ od wczesnej młodości, bo ukończyłeś tę szkołę w 1967 r., potem pływałeś, a w latach 1983-2004 pracowałeś w niej jako nauczyciel i wychowawca. Miałeś sympatię i szacunek uczniów, współpracowników i przełożonych.
Zawsze pogodny, chętny do pomocy, pracowity, służący radą, znałeś wiele zabawnych historii związanych z zawodem marynarza i ogólnie - z codziennym życiem. Umiałeś opowiadać je z humorem, a Twoi słuchacze byli nimi zafascynowani i nierzadko wybuchali śmiechem.
Jacku, bezgranicznie kochałeś swych najbliższych, bardzo troszczyłeś się o ich zdrowie, pracę i przyszłość. Byłeś dumny z ich osiągnięć i sukcesów.
Dla swoich wychowanków i kolegów byłeś prawdziwym przyjacielem, wspaniałym Człowiekiem, na którego zawsze można było liczyć i który nigdy nie odmówił pomocy.
Dziękujemy Ci, Jacku, za Twą mądrość, dobroć, zrozumienie, wrażliwość i wielkie serce.
Dziękujemy Bogu za to, że byłeś z nami.
Kochany Przyjacielu, będzie nam Cię bardzo brakowało! Teraz możemy Ci obiecać tylko serdeczne, dobre wspomnienie i modlitwę. W naszej pamięci pozostaniesz na zawsze Wspaniałym Człowiekiem! Wierzymy, że Pan otworzy przed Tobą Niebo i stamtąd otoczysz opieką wszystkich, których kochałeś.
Dołączysz do grona "Żeglugowców" i wspólnie będziecie snuć opowieści o swej starej, dobrej Szkole.
Do spotkania, Jacku, na "drugim brzegu"! Spoczywaj w pokoju!

W imieniu Stowarzyszenia Absolwentów "TŻŚ", nauczycieli i pracowników byłego i obecnego Technikum Żeglugi Śródlądowej składam wyrazy serdecznego i głębokiego współczucia Żonie Irenie, Synom - Jarkowi i Markowi z Żonami, Wnukom oraz całej Rodzinie Jacka"

Za Zarząd Stowarzyszenia TŻŚ – Waldemar Rybicki

WIECZNA WACHTA JERZEGO ONDERKO


Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że po długiej chorobie zmarł nasz kolega kapitan żeglugi śródlądowej JERZY ONDERKO - Absolwent Państwowej Szkoły Żeglugi Śródlądowej i TŻŚ, długoletni pracownik Żeglugi na Odrze i administracji wodnej w tym 8 lat w Inspektoracie Żeglugi Śródlądowej z komandorem M. Wróblewskim jako inspektor nad bezpieczeństwem żeglugi. Współautor opracowania projektu statku dla obsługi szlaków żeglownych, które pływają do dziś. Mechanik na parowcach „Książę Józef" i „Żeromski”. Członek zespołu ds. rewitalizacji Nadbora, odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego złotą odznaką ZA OPIEKĘ NAD ZABYTKAMI.

Rodzinie oraz najbliższym składamy głębokie wyrazy współczucia.

Cześć jego pamięci!
W imieniu Zarządu Stowarzyszenia TŻŚ - Waldemar Rybicki
Swoje życie żeglugowe opisał we wspomnieniach, które zamieszczone zostały na stronie Bractwa Mokrego Pokładu pod adresem:

Link

Pogrzeb odbędzie się w dniu 11 marca 2021 r. o godz. 13,20 we Wrocławiu na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Osobowickiej 59.
Zebranie Zarządu Stowarzyszenia
Zebranie Zarządu Stowarzyszenia TŻŚ odbędzie się w dniu 13 marca 2021 o godzinie 10.00 przy ulicy Dobrzyńskiej.

Jest to otwarte dla wszystkich zebranie Zarządu prosimy jednak o kontakt wszystkich chętnych ze względu na restrykcje koronawirusowe.
Wieczna Wachta























W dniu 11.02.2021 odeszła na wieczną wachtę pracownica Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej Pani Aniela Bagińska.

Rodzinie i jej bliskim składamy wyrazy współczucia.
Cześć jej pamięci

Absolwenci i Zarząd Stowarzyszenia TŻŚ.
WIECZNA WACHTA - KAZIMIERZ SĘDZIK
Absolwent TŻŚ z 1960 r. pracował na pogłębiarkach na Odrze. 26 stycznia br. odszedł od nas na wieczną wachtę nasz kolega -absolwent 1960r. wydz. mechaniczny KAZIMIERZ SĘDZIK, pogrzeb odbędzie się 01-02-2021 na Cmentarzu Osobowickim o godz. 15:20.
Całe swoje życie pracował dla utrzymania bezpiecznej żeglugi na odrzańskich szlakach wodnych .
Rodzinie i Jego najbliższym składamy wyrazy współczucia
Cześć jego pamięci!…
Koledzy oraz Zarząd Stowarzyszenia TŻŚ

''Odra - rzeka i ludzie''
Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na spotkanie pt. ''Odra - rzeka i ludzie''.
Kiedy Ty mówisz Odra
Książka "Kiedy Ty mówisz Odra" Wybór tekstów o Odrze autor: Ryszard Sławczyński,

Książka dedykowana jest pamięci marynarzy odrzańskich i prezentuje utwory 146 autorów o Odrze.

Prace nad antologią rozpoczęły się już w 1996 roku. Tak więc przyczynkiem do jej powstania wcale nie była powódź tysiąclecia w 1997. W stosunku do wydania I (1999) antologia została poszerzona o 39 autorów i 59 tekstów i poprzedzona obszernym wstępem, który jest pierwszą tak wnikliwą i obszerną próbą ukazania obrazu Odry w nie tylko piśmiennictwie i literaturze polskiej. Znajdziemy tu też teksty przełożone przez 19 tłumaczy z łaciny, języka niemieckiego, czeskiego, łużyckiego oraz jidisz. W antologii znajduje się też 10 ludowych pieśni śląskich z przełomu XIX i XX wieku. Tom otwierają „Renesansowe opisanie Wrocławia” i „Jedenastozgłoskowiec na cześć Wrocławia” – pióra Bartolomeusa Steina (w przekładzie Marka Krajewskiego), wieńczy zaś wiersz „Brama Odrzańska” zmarłego niedawno brzeskiego poety Janusza Ireneusza Wójcika. Oprócz słynnego tytułowego wiersza Rafała Wojaczka „Kiedy Ty mówisz Odra” w zbiorze znalazły się (podane chronologicznie) teksty wielu literackich znakomitości: poczynając od Andreasa Gryphiusa i Josepha von Eichendorffa, poprzez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Tadeusza Różewicza, Tymoteusza Karpowicza, Óndry Łysohorskýego, Witolda Wirpszy, Urszulę Kozioł, Mariannę Bocian, Urszulę Małgorzatę Benkę, Ewę Sonnenberg, Henryka Wolniaka, Hansa Niekrawietza, Henryka Bereskę i wielu, wielu innych, aż po noblistkę Olgę Tokarczuk, która wyznaje: „Kiedy byłam dzieckiem, każdy spacer prowadził nad Odrę”. Wraz z rzeką, i tekstami o niej, płyniemy od źródeł, przez Bramę Morawską, Śląsk, Opolszczyznę, Dolny Śląsk, Ziemię Lubuską, Pomorze Zachodnie, aż po ujście do Bałtyku, albowiem zdecydowana większość autorów urodziła się w dorzeczu Odry i mieszkała, bądź mieszka, w miejscowościach usytuowanych na jej brzegach. Ze względów historycznych i biograficznych znajdziemy także obrazy łączące Odrę z rzekami Kresów Wschodnich. Całości dopełniają noty biograficzne autorek i autorów oraz indeks osobowy.

Książka "Kiedy Ty mówisz Odra" jest do nabycia w księgarni:

"Pod Arkadami", we Wrocławiu, ul. Świdnicka 49

E-mail:podarkadami@ksiaznica.pl
Telefon+48 506 689 857
Godziny otwarcia poniedziałek - piątek: 9:00 - 19:00
sobota: 10:00 - 14:00
Ryszard Sławczyński ur. 22 marca 1962 r. w Chociwlu - Absolwent TŻŚ z 1982 roku. Ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studia podyplomowe z Zarządzania i Marketingu na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, a także Podyplomowe Studium Dziennikarskie na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. W 1999 roku założył i prowadzi Oficynę Wydawniczą Akwedukt, gdzie wydaje poezję oraz literaturę wspomnieniową o tematyce kresowej. Autor jedynej w polskim piśmiennictwie antologii wierszy z motywem rzeki „ Kiedy Ty mówisz Odra”.

Debiutował w „Radarze” (czerwiec 1983) wierszem „Metr kwadratowy płótna czyli autoportret”, publikował wiersze i teksty publicystyczne o tematyce historycznej m.in. w „Odrze”, „Morzu i Ziemi”, „Sigmie” i „Kulturze Dolnośląskiej”, krakowskiej „Hybrydzie”, „Zesłańcu”, „Kresowych Stanicach”, „Semper Fidelis” oraz „Rodakach” (polskojęzyczne pismo w Rosji). W Kłodzkiej Witrynie Artystów opublikował zbiór wierszy pn. „Zrozumieć siebie” (Kłodzko 1985). Opracował i wstępem opatrzył książkę „Z Kresów przez Afrykę do..” (Wrocław 2001), wydał album fotograficzny „Samochodem przez Kresy. Miejsca sercu bliskie” (Wrocław 2014), broszurę „O dniach kultury polskiej w Chakasji na Syberii” (Wrocław 2018). Autor wystaw fotograficznych o tematyce kresowej, wygłasza na temat polskiego dziedzictwa kulturowego Kresów Wschodnich oraz Syberii prelekcje połączone z pokazami multimedialnymi.
Historyk, literat, poeta - animator kultury, publicysta, podróżnik, miłośnik Odry, popularyzator kultury Kresów Wschodnich, autor licznych wystaw. Zachowuje poloniki w dokumencie: Kresów Wschodnich, Kazachstanu, Ukrainy, Białorusi, Litwy. Gospodarz spotkań Bractwa oraz nauczycieli i absolwentów T Ż Ś. W Bractwie od 2007 roku. Od 2010 roku dyrektor Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu.

ŻYCZENIA DLA JUBILATA RYSZARDA STRUSIŃSKIEGO
Drogi Profesorze. Nasz kochany Jubilacie!: szczęścia, powodzenia, codziennego zadowolenia, radości w życiu prywatnym oraz marzeń spełnienia i tych 120 latach życia w zdrowiu.
Pamiętamy ile pracy i wysiłku wkładałeś w przygotowanie piłkarskich drużyn szkolnych, aby osiągały jak najlepsze wyniki, a ile razy ratowałeś „tonących nieboraków” na basenie!
Przyjmij więc od nas najlepsze życzenia zdrowia i dalszych lat życia.
Pamiętamy Twoją pomoc i życzliwość wychowawcy w internacie.
W imieniu Stowarzyszenia TŻŚ – Waldemar Rybicki
oraz Władysław Wąsik – starszy brat Kapituły BMP




Na zdjęciu poniżej:
Bogusława Kedzierska - nauczycielka budownictwa wodnego w latach 1958 - 1965,
Ryszard Strusiński - nauczyciel wychowania fizycznego, wychowawca i kierownik internatu Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu w latach 1953 – 1986 w dniu11 stycznia br. obchodzi swoje 95-te urodziny,
Jan Muzyka - nauczyciel przedmiotów zawodowych w latach 1960 - 1989